Tartu Ülikool osaleb 6.–7. detsembril Tallinnas Unibet Arenal toimuval rahvusvahelisel robootikaüritusel Robotex International 2024, kus toimuvad nii võistlused kui ka mess uusimate teadussaavutuste ja tehnoloogiliste lahenduste tutvustamiseks. Ülikool esitleb messil Semubotti, robotlaeva, vesinikukohvrit, vesinikupannkoogimasinat ja Kuupkulgurit. Lisaks on ülikool seadnud üles praktilise kuuala ja korraldab töötoa, kus saab uudistada DNA põnevat maailma.
Semubot – Eesti esimene humanoidrobot
Semubot on uuenduslik tudengiprojekt, mille käigus arendavad üliõpilased ja gümnasistid Eesti esimest humanoidrobotit. Roboti põhiülesanne on toetada laste kõneteraapiat, kuid tulevikus saab seda kohandada eri teenindusvaldkondade jaoks. Projektis rakendatakse praktiliste probleemide lahendamiseks eri valdkondade teadmisi. Semubot aitab Eestis ja maailmas edendada sotsiaalset robootikat, võimaldades katsetada uuenduslikke tehnoloogiaid teadusuuringute toel. Messil on võimalik tutvuda Semuboti arenduse seniste tulemustega.
Robotlaev Heli on keskkonnasõbralik, säästlik ja mehitatud alustest ohutum alternatiiv kalavarude uurimiseks
Robotexil tutvustatakse TÜ Eesti mereinstituudi välja töötatud mehitamata robotlaeva Heli, mis on mõeldud kalaparvede uurimiseks ning tuuleparkide territooriumide kaardistamiseks. Keskkonnahoidlik laev on varustatud autonoomse navigeerimissüsteemiga, mis võimaldab sel etteantud marsruudi järgi iseseisvalt liikuda ja sonari abil andmeid koguda. Heli tegevusraadius on 300 kilomeetrit. Laeva tarkvaralahendusi saab tulevikus rakendada ka suuremate alustega tehtavateks teadusuuringuteks, näiteks veeproovide võtmiseks või meretaristu seiramiseks.
Vesinikukohver aitab mõista vesinikutehnoloogia protsessi
Robotexil saab lähemalt uurida TÜ keemia instituudi vesinikukohvrit, milles demonstreeritakse vesiniku tootmise ja kasutamise protsessi. Vesinik, mida saab toota näiteks päikeseenergia abil, muudetakse taas elektrienergiaks, pakkudes CO2 heiteta lahendusi. Vesinikukohvrisse kiigates saavad huvilised näha, kuidas see tehnoloogia töötab ning kui tähtsal kohal on see puhta ja kestliku energia tootmisel.
Tartu observatooriumi kuualal saab avastada kosmoseteadust ja -tehnoloogiaid
TÜ Tartu observatooriumi ja Euroopa Kosmoseagentuuri hariduskontorite võrgustiku ESERO Eesti tiim ootab messialale lahendama põnevaid kosmosemissioonidega seotud ülesandeid. Kuualal saavad huvilised näiteks valida maandumiskohta kuul, juhtida kosmosesõidukit ja disainida oma kosmoselaeva. Lisaks saab tutvuda Eesti esimese kuukulguri ja tudengite arendatavate satelliitidega. Kõikide ülesannete lahendajate vahel loositakse välja kosmosehõngulisi auhindu.
Interaktiivne ja praktiline õppimine
Tartu Ülikooli ala pakub põnevaid ja harivaid tegemisi igas vanuses huvilisele. Üritusel saab läbida robotitega takistusrada ja uurida Robotondi tarkvara. Robotondi projektis arendatakse omniliikuvat robotit, mille platvormi saab kasutada õppe- ja teadustööks ning mis põhineb maailma juhtival robootikatarkvaral ROS (Robot Operating System). Müstilise DNA töötoas saab aga tutvuda molekulaarbioloogia labori tööga ja aidata teadlastel lahendada laboris tekkinud segadus.
Robotex International, millele pani 2001. aastal aluse Tallinna Tehnikaülikool, on kasvanud maailma suurimaks robotivõistluseks. Üritus toob kokku robootika- ja tehnoloogiahuvilised, pakkudes neile inspiratsiooni ning võimalust avastada tulevikutehnoloogiaid praktilise tegevuse kaudu.
Robotexil osalevad Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut, Eesti mereinstituut, keemia instituut, Tartu observatoorium ja bioinseneeria instituut.